Η Emma Stone κατέκτησε το Όσκαρ Α’ Γυναικείου ρόλου στην φετινή τελετή απονομής των βραβείων, με το «Poor Things» του Γιώργου Λάνθιμου.
Η ερμηνεία της ως Bella Baxter κατέπληξε όχι μόνο το κοινό, αλλά και την Ακαδημία, χαρίζοντάς της το πολυπόθητο χρυσό αγαλματίδιο.
Η Emma Stone είχε ένα ατύχημα με το φουστάνι της, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά της κατά τη βράβευσή της, ενώ δεν παρέλειψε να κάνει και ειδική αναφορά στον Γιώργο Λάνθιμο, εκφράζοντας την παντοτινή της ευγνωμοσύνη στον Έλληνα σκηνοθέτη.
Η ομιλία της Emma Stone
«Το φόρεμά μου χάλασε. Νομίζω ότι συνέβη κατά τη διάρκεια του “I’m Just Ken”. Είμαι αρκετά σίγουρη. Ω, αυτό είναι πραγματικά, αυτό είναι πραγματικά συγκλονιστικό. Συγγνώμη. Συγγνώμη. Η φωνή μου έχει χαθεί λίγο, τέλος πάντων! Οι γυναίκες στη σκηνή, είστε όλες απίστευτες, και οι γυναίκες σε αυτή την κατηγορία: Sandra [Hüller], Annette [Bening], Carey [Mulligan], Lily [Gladstone], το μοιράζομαι μαζί σας. Σας θαυμάζω, και ήταν μεγάλη τιμή να τα κάνουμε όλα αυτά μαζί. Ελπίζω να συνεχίσουμε να κάνουμε περισσότερα μαζί. Δεν ξέρω τι λέω.
Ω, Θεέ μου, είμαι τελείως… Εντάξει, τις προάλλες πανικοβλήθηκα, όπως μπορείτε να δείτε – συμβαίνει συχνά – ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Και ο Γιώργος [Λάνθιμος, σκηνοθέτης του Poor Things] μου είπε: “Σε παρακαλώ, βγάλε τον εαυτό σου από αυτό” και είχε δίκιο, γιατί δεν αφορά εμένα.
Πρόκειται για μια ομάδα που ενώθηκε για να κάνει κάτι μεγαλύτερο από το άθροισμα των μερών της. Και αυτό είναι το καλύτερο μέρος όταν κάνεις ταινίες, είναι όλοι μαζί. Και είναι μεγάλη μου τιμή να το μοιράζομαι αυτό με κάθε μέλος του καστ, με κάθε μέλος του συνεργείου, με κάθε άτομο που έριξε την αγάπη του, τη φροντίδα του και τη λάμψη του στη δημιουργία αυτής της ταινίας.
Και Γιώργο, σε ευχαριστώ για το δώρο μιας ζωής με την Μπέλα Μπάξτερ. Είμαι για πάντα ευγνώμων για σένα. Σε ευχαριστώ που μας κάλεσες όλους να γίνουμε μέλη αυτής της ομάδας. Σας ευχαριστώ.
Ω, περιμένετε, ξέρω ότι πρέπει να κλείσω, αλλά θέλω πραγματικά να ευχαριστήσω την οικογένειά μου, τη μαμά μου, τον αδελφό μου, τον Spencer, τον μπαμπά μου, τον σύζυγό μου, τον Dave [McCary]. Σας αγαπώ τόσο πολύ. Και το πιο σημαντικό, την κόρη μου που θα γίνει τριών ετών σε τρεις μέρες και έχει κάνει τη ζωή μας πολύχρωμα. Σ’ αγαπώ περισσότερο απ’ όλο τον ουρανό, κορίτσι μου. Γι’ αυτό σας ευχαριστώ πολύ. Μην κοιτάς το πίσω μέρος του φορέματός μου. Σ’ ευχαριστώ. Σ’ ευχαριστώ».
Μήπως τελικά το σκισμένο φόρεμα της έφερε και γούρι;
Διαβάστε επίσης:
Heidi Klum: Γίνεται και πάλι άγγελος για το εξώφυλλο του Glamour και μας κόβει την ανάσα
Best of Internet
![Αποστολή στην Ιταλία: Η αναγέννηση του Fiat Topolino](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Fiat-Topolino-040723-5-413x269.jpg)
![Πρίγκιπας Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ δείχνουν το ιδιωτικό τους αεροσκάφος](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/03/Μέγκαν-Μαρκλ-Χάρι.jpg)
![Νέο Διοικητικό Συμβούλιο για το «Αυτοκίνητο της Χρονιάς για την Ελλάδα»](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Αυτοκίνητο-της-Χρονιάς-ΑΤΧ-σμώλ-413x269.jpg)
![4 Οικονομικές συμβουλές για Millennials](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2022/05/saving-money.jpg)
![Ιωάννα Τούνη: ο δημόσιος θηλασμός, τα επικριτικά σχόλια και η απάντηση της influencer – “Sorry αλλά καθόλου δεν με απασχολεί”](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Touni.jpg)
![KYMCO: Καλοκαιρινές προσφορές που δροσίζουν](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/kymco-1-413x269.jpg)
![Η Κωνσταντίνα Σπυροπούλου «χτίζει» με κόπο το κορμί της – Τα βίντεο από το γυμναστήριο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/04/Κωνστατίνα-Σπυροπούλου.jpg)
![Euro 2004: Το θρυλικό reunion των παικτών της Εθνικής -19 χρόνια μετά με την «κούπα» αγκαλιά](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/357734276_679682767313749_202892081423764698.jpg)
![Αντώνης Ρέμος: Έδωσε συναυλία και οι γυναίκες της ζωής του ήταν εκεί – Η αφιέρωση στην κόρη του και το μήνυμα της Υβόννης](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Remos.jpg)