Ποτέ δεν ήμουν fan του πουκαμίσου. Ωστόσο, πάντα στην ντουλάπα μου θα βρεις περισσότερα από όσα χρειάζομαι και τελευταία έχω αρχίζει να καταλαβαίνω το γιατί. Γιατί το πουκάμισο έχει μία σταθερή σοβαρότητα που δίνει elegant touch σε κάθε outfit. Με ότι κι αν το συνδυάσεις, το πουκάμισο μοιάζει σαν να δίνει το τελικό στιλ ή απλά να ολοκληρώνει “αθόρυβα” το look.
Ας ονομάσω γι’ αυτή τη φορά το πουκάμισο τον “στυλοβάτη” της γκαρνταρόμπας για φέτος και για πάντα. Και μετά την ονοματοδοσία, θα μιλήσω για τη λαχτάρα μου αυτό τον καιρό για ένα printed πουκάμισο, αφού τα λευκά και λοιπά μονόχρωμα υπάρχουν ήδη στη συλλογή μου.
Επιπλέον, Χριστούγεννα έρχονται και μεταξύ μας ένα εντυπωσιακό πουκάμισο χαμένο δεν θα πάει. Μπορεί κάποιες να το φορούν το πρωί με το τζιν και καλά κάνουν. Όσες όμως το κρατούν για “πιο καλό” τότε αυτή η περίοδος είναι η πιο σωστή για να δώσουν μία ευκαιρία σε ένα printed πουκάμισο.
Τέλος, επειδή τα prints δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα, έχω να συγχαρώ τους Έλληνες σχεδιαστές και τα brands τους που έχουν στις συλλογές τους από τολμηρά μέχρι διαχρονικά prints, με retro ή pop αισθητική. Εγώ ξεχώρισα 5 από αυτά, αν και είναι όλα τους υπέροχα.
Τα μπλε λουλούδια
![printed](/wp-content/uploads/2022/11/foreveryoungthelabel.png)
Τα λουλούδια είναι ξεκάθαρα ο βασιλιάς των prints γι’ αυτό τον χειμώνα. Με σπανιόλικο αέρα ή με retro διάθεσή, δίνουν στο πουκάμισό σου έναν χαρακτήρα ικανό να “υπογράψει” στιλιστικά με επιτυχία κάθε σου outfit.
The 60s prints
![printed](/wp-content/uploads/2022/11/LACHAINE.png)
Με μία εσάνς από παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο, αυτό το πουκάμισο θα δώσει μία βαρύτητα στο outfit, χωρίς όμως να το κάνει κραυγαλέα σοβαρό και καθόλου old fashioned.
Printed as a retro wallpaper
![printed](/wp-content/uploads/2022/11/weare.png)
Αυτό το πουκάμισο είναι σαν να ταξιδεύεις σε εικόνες του Pinterest, όπου στην αναζήτηση έχεις πατήσει floral wallpapers. Και ναι, είναι φανταστικό, εντυπωσιακό και σίγουρα δεν θα περάσει απαρατήρητο.
Smooth and chic
![printed](/wp-content/uploads/2022/11/vassia-kostara.png)
Με μία πιο romantic διάθεση, αυτό το πουκάμισο είναι για σένα που δεν θες να το παρακάνεις με τα prints. Αυτό το καθιστά ιδανικό για colorblocking συνδυασμούς ή και για ένα πιο ladylike outfit.
Η χρωματική αντίθεση
![printed](/wp-content/uploads/2022/11/MUA.png)
Αυτό που σε κερδίσει σε αυτό το πουκάμισο είναι η έντονη και εντυπωσιακή αντίθεση του μοβ με το burnt orange. Ένας συνδυασμός που πάντα κερδίζει και σε μία floral εκδοχή κάνει το στιλιστικό παιχνίδι ακόμα πιο ενδιαφέρον.
Best of Internet
![Θέλετε να χάσετε βάρος; Διατροφολόγος αποκαλύπτει τα 3 tricks που θα σας βοηθήσουν](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/apolia-varos-3-tips.jpg)
![KYMCO: Καλοκαιρινές προσφορές που δροσίζουν](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/kymco-1-413x269.jpg)
![Μαρία Ηλιακή: «Έχουμε να βρεθούμε πολλά χρόνια από κοντά με το Νίκο Μουτσινά»](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Hliaki.jpg)
![Η Κωνσταντίνα Σπυροπούλου «χτίζει» με κόπο το κορμί της – Τα βίντεο από το γυμναστήριο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/04/Κωνστατίνα-Σπυροπούλου.jpg)
![Το Laguna Coast Foundation και η Amazon ετοιμάζουν ένα καινοτόμο project για την «Ευφυή Γεωργία» στη Νάξο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Laguna-coast.jpg)
![Beauty hack: Πως θα αναβαθμίσεις το κραγιόν σου για να είσαι in fashion](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/IMG_2677.jpg)
![Tesla πιάνει τα 328 χλμ./ωρα στον αυτοκινητόδρομο (video)](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Tesla-teliki-413x269.png)
![Νέο Διοικητικό Συμβούλιο για το «Αυτοκίνητο της Χρονιάς για την Ελλάδα»](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Αυτοκίνητο-της-Χρονιάς-ΑΤΧ-σμώλ-413x269.jpg)
![H πριγκίπισσα Ολυμπία απαθανατίζει τη μητέρα της Μαρί Σαντάλ](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/03/πριγκίπισσα-Ολυμπία-Μαρί-Σαντάλ.jpg)