Όσο τολμηρή είμαι με τo styling των ρούχων μου, άλλο τόσο σκεπτική είμαι με το μακιγιάζ μου. Αυτό συμβαίνει όμως πάντα με τα trends. Υπάρχει αυτή η κατηγορία που λατρεύει να ακολουθεί τις τάσεις, δηλαδή της αρέσει να πειραματίζεται με κάθε ευκαιρία. Και υπάρχει και η ακριβώς αντίθετη κατηγορία που αγνοεί τα trends επιδεικτικά και καταλήγει εδώ και χρόνια να φορά αυτά τα 2-3 items που τα βολεύεται και την κολακεύουν.
Εγώ λοιπόν είμαι μοιρασμένη ανάμεσα στις 2 αυτές κατηγορίες ανθρώπων. Σε ό,τι έχει να κάνει με τα looks μου επιλέγω το τολμηρό μονοπάτι. Σε ό,τι έχει να κάνει με το μακιγιάζ μου, θέλω να παίζω πάντα safe. Να μένω εντός της comfort zone σου. Τα βήματα που ακολουθώ καθημερινά είναι πολύ συγκεκριμένα, το ίδιο και τα προϊόντα που χρησιμοποιώ. Λίγα και καλά! Παράδοξο, αν σκεφτείς, ότι η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια που μου επιτρέπει να έρχομαι καθημερινά σε επαφή με αμέτρητα προϊόντα ομορφιάς και μου δίνει την δυνατότητα να δοκιμάζω – και μάλιστα πρώτη – όλες τις νέες αφίξεις στην beauty βιομηχανία.
Αυτή την χρονιά όμως αποφάσισα να τολμήσω! Να ξεφύγω από την πεπατημένη. Το πιο δύσκολο για εμένα ήταν να προσθέσω χρώμα στα μάτια. Είναι κάτι που δεν κάνω ποτέ. Ορκιζόμουν πάντα στις γήινες ή τις πιο σκούρες κλασικές, μαύρες-καφέ σκιές. Για αυτό εκμεταλλεύτηκα το huge trend – που δεν είναι άλλο από τις έντονες αποχρώσεις στα μάτια και προσπάθησα να τις εντάξω στα everyday look μου. Δεν ήταν εύκολο.
Παρόλα αυτά ανακάλυψα δημιουργικούς -μα κυρίως εύκολους!- τρόπους να το κάνω. Ανάμεσα στα χρώματα που έχω λατρέψει τελευταία για το μακιγιάζ των ματιών, την σκυτάλη κρατάει το μωβ. Δεν είναι τυχαία πως το συγκεκριμένο χρώμα είναι το σήμα κατατεθέν της βασιλικής οικογένειας. Έχει επιλεγεί γιατί έχει ένταση, γιατί ξεχωρίζει, γιατί μαγνητίζει το μάτι.
Ένα επίσης δυνατό του χαρτί είναι πως ταιριάζει υπέροχα με όλους τις επιδερμίδες ενώ μπορεί να αναδείξει μοναδικά και τα καστανά αλλά και τα πράσινα-γαλάζια μάτια. Δεν έχουν όλα τα χρώματα σκιών και eyeliner αυτή την ικανότητα…
Με πρωταγωνιστές το σκούρο, μυστηριώδες δαμασκηνί, το neon βιολετί, και όλους τους υποτόνους του μωβ που υπάρχουν ανάμεσα τους, τα παρακάτω beauty looks αποτελούν την τέλεια έμπνευση για εσένα που θέλεις να τολμήσεις με το μακιγιάζ σου αυτό το φθινόπωρο. Για εσένα που θέλεις να μαγνητίσεις με το βλέμμα σου!
10 μακιγιάζ που θα σε πείσουν να προσθέσεις το μωβ στο μακιγιάζ σου αύριο κιόλας:
Best of Internet
![Το Laguna Coast Foundation και η Amazon ετοιμάζουν ένα καινοτόμο project για την «Ευφυή Γεωργία» στη Νάξο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Laguna-coast.jpg)
![Το κόλπο που έκανε Ελληνίδα με τα αυτοκίνητα και την Τουρκία – Την έπιασε η αστυνομία](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/ellinida-kykloma-astynomia-413x269.jpg)
![Η Κατερίνα Καινούργιου ζήτησε χάρη από τη Μπεκατώρου: «Σε παρακαλώ, σώσε με»](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Κατερίνα-Καινούργιου.jpg)
![Ρίχνουν 28 εκατ. € για έργα στο Καρπενήσι – Τι θα φτιάξουν στους δρόμους](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/karpenisi-dromos-413x269.jpg)
![Η Κωνσταντίνα Σπυροπούλου «χτίζει» με κόπο το κορμί της – Τα βίντεο από το γυμναστήριο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/04/Κωνστατίνα-Σπυροπούλου.jpg)
![Νέο Διοικητικό Συμβούλιο για το «Αυτοκίνητο της Χρονιάς για την Ελλάδα»](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Αυτοκίνητο-της-Χρονιάς-ΑΤΧ-σμώλ-413x269.jpg)
![Ιωάννα Τούνη: ο δημόσιος θηλασμός, τα επικριτικά σχόλια και η απάντηση της influencer – “Sorry αλλά καθόλου δεν με απασχολεί”](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Touni.jpg)
![4 Οικονομικές συμβουλές για Millennials](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2022/05/saving-money.jpg)
![Αντώνης Ρέμος: Έδωσε συναυλία και οι γυναίκες της ζωής του ήταν εκεί – Η αφιέρωση στην κόρη του και το μήνυμα της Υβόννης](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Remos.jpg)