Η Αλίκη Βουγιουκλάκη ξεκίνησε την καριέρα της όχι ως μία επιτυχημένη ηθοποιός όπως την θυμόμαστε σήμερα αλλά ως μία κοπέλα με καστανά μαλλιά που έκανε διαφημίσεις για εταιρείες, όπως για παράδειγμα η γνωστή μπύρα Φιξ.
Στα τέλη της δεκαετίας του 1950, η Αλίκη Βουγιουκλάκη είχε ήδη εμφανιστεί σε πολλές ταινίες που έκαναν θραύση και η επιτυχία της ήταν τεράστια, μαζί και η αναγνωρισιμότητά της. Το αποτέλεσμα; Πολλές εταιρείες της ζητούσαν να εμφανιστεί ως κεντρικό πρόσωπο στις διαφημίσεις τους.
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη κεντρικό πρόσωπο διαφημιστικών
Δροσερή, χαμογελαστή και λαμπερή η τότε ανερχόμενη σταρ του ελληνικού κινηματογράφου πρωταγωνιστούσε σε διάφορά διαφημιστικά σποτάκια λέγοντας ατάκες όπως «Πίνε Φιξ, κάνει καλό», «Αυτός είναι ένας άλλος καφές» που χαράχτηκαν στη μνήμη των τηλεθεατών.
Πολλοί, ίσως, θυμούνται την Αλίκη Βουγιουκλάκη στη διαφήμιση του καφέ «Filcafe Continental» το 1987, στην οποία η ηθοποιός κρατούσε στο χέρι της μία κούπα από τον αγαπημένο της καφέ. «Εγώ ψηφίζω 154» δήλωνε στο διαφημιστικό της εταιρείας Οδικής Βοήθειας, Express Service, όπου εμφανίζεται με ένα μαύρο φόρεμα και λευκή γούνα.
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη θα μείνει αξέχαστη στην εμβληματική διαφήμιση αυτοκινήτων Seat το 1987 στην οποία ήταν το κεντρικό πρόσωπο. Στη διαφημιστική καμπάνια της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων, η σταρ του ελληνικού κινηματογράφου φοράει ένα βραδινό σατέν, μπλε στράπλες φόρεμα ,το οποίο έχει στο στήθος ένα διαμαντένιο κόσμημα και ποζάρει μπροστά από ένα SEAT Gredos 1987.
Να σημειώσουμε ότι η Αλίκη Βουγιουκλάκη ήταν εξαιρετικά επιλεκτική ως προς τις συνεργασίες που έκανε, καθώς δεν ήθελε το όνομά της να συνδεθεί με κάτι που δεν αντιπροσωπεύει την προσωπικότητά της. Ήθελε πάντα να είναι καλοντυμένη, περιποιημένη και λαμπερή όπως ακριβώς την είχε το κοινό στο μυαλό του.
![Αλίκη Βουγιουκλάκη: Η λαμπερή διαφήμιση για γνωστή αντιπροσωπία αυτοκινήτων που έγραψε ιστορία](/wp-content/uploads/2024/04/e4c4666984a64d4b98ea15ed3cb043d6.jpg)
Διαβάστε επίσης:
Best of Internet
![Αποστολή στην Ιταλία: Η αναγέννηση του Fiat Topolino](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Fiat-Topolino-040723-5-413x269.jpg)
![Μαρία Ηλιακή: «Έχουμε να βρεθούμε πολλά χρόνια από κοντά με το Νίκο Μουτσινά»](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Hliaki.jpg)
![Η Κατερίνα Καινούργιου ζήτησε χάρη από τη Μπεκατώρου: «Σε παρακαλώ, σώσε με»](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Κατερίνα-Καινούργιου.jpg)
![4 Οικονομικές συμβουλές για Millennials](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2022/05/saving-money.jpg)
![Ρίχνουν 28 εκατ. € για έργα στο Καρπενήσι – Τι θα φτιάξουν στους δρόμους](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/karpenisi-dromos-413x269.jpg)
![Έφτασε στην Ελλάδα το νέο VW Amarok – Δείτε τις τιμές](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2022/07/VW-Amarok-2022-1-413x269.jpg)
![Υγιεινή προστασία, για ατελείωτο παιχνίδι μέσα στο νερό!](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/iStock-476736048.jpg)
![Euro 2004: Το θρυλικό reunion των παικτών της Εθνικής -19 χρόνια μετά με την «κούπα» αγκαλιά](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/357734276_679682767313749_202892081423764698.jpg)
![Ελεονώρα Μελέτη: Οι αδημοσίευτες φωτογραφίες από τον γάμο της και τη βάφτιση της κόρης της](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/04/Ελεονώρα-Μελέτη-1.jpg)