Δρόμοι φωτισμένοι, ανάσες που βγαίνουν με πάχνη στο κρύο του Δεκέμβρη, κόσμος που ψωνίζει, εικόνες και συνειρμοί που έχουμε συνδυάσει με τις μέρες των εορτών. Και μαζί με αυτές, η αντίληψη πως στις γιορτές δεν χωράει η μοναξιά και ότι πρέπει να τις περάσουμε υπέροχα με το σύντροφό μας και με την αγάπη να ξεχειλίζει, με χαρούμενες παρέες, πολλούς και αγαπημένους φίλους και οικογενειακές συναντήσεις πήχτρα στη συναισθηματική ζεστασιά.
Και όμως για πολλούς, νέους και μη, η εικόνα αυτή μπορεί να είναι απλώς μία ταινία στην τηλεόραση ή ένα θέαμα που εκτυλίσσεται γύρω τους με εκείνους μοναχικούς θεατές. Πόσοι από εμάς είμαστε εκτός κάποιας σχέσης αυτή την περίοδο; Πόσοι από εμάς έχουμε φίλους που είναι παντρεμένοι ή γονείς με μικρά παιδιά και τα σχέδιά τους δεν είναι εύκολο να συμπεριλάβουν και εμάς; Πόσοι από εμάς δεν έχουν τις καλύτερες δυνατές σχέσεις με αγαπημένα ή οικογενειακά πρόσωπα; Πόσοι φίλοι μας πλέον ζουν στο εξωτερικό; Η απάντηση είναι: Πολλοί!
![μοναξιά](/wp-content/uploads/2021/12/lonely-in-window.jpg)
Μοναξιά μου όλα…
Τι μπορείς να κάνεις αν οι γιορτές σε βρίσκουν σε πιο μοναχική φάση από ότι θα ήθελες;
- Μετάτρεψε τα ΠΡΕΠΕΙ σου σε απλά ΘΕΛΩ. Στις περιόδους των εορτών και των διακοπών φουσκώνουμε με ορμόνες τα θέλω μας και τα μετατρέπουμε αυθαίρετα σε πρέπει, δημιουργώντας ουτοπικές προσδοκίες. «Είναι γιορτές άρα ΠΡΕΠΕΙ να περάσω καλά». Λάθος! Δεν πρέπει. Και αν δεν περάσω τέλεια και πάλι είμαι ένας μοναδικός άνθρωπος και πάλι η ζωή μου είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα. Μπορεί να είσαι μόνη, αλλά είσαι σίγουρη ότι θα ήθελες μία σχέση με το λάθος άτομο; Είσαι σίγουρη ότι γύρω σου ρέει η ευτυχία σε αφθονία; Καλύτερα να βοηθήσουμε τον εαυτό μας να αποδεχτεί πως «εννοείται και θα ήθελα να έχω παρέα αλλά αυτή την περίοδο αυτό δε συμβαίνει και μπορώ να αξιοποιήσω αλλιώς το χρόνο μου».
- Αποχή από τα social media! Θα βομβαρδίζεσαι από εικόνες πλασματικής και τις περισσότερες φορές ψεύτικης ευτυχίας ανθρώπων των οποίων αν ζούσες τη ζωή τους θα έβγαζες καντήλες!
- Περπάτα! Ντύσου ζεστά, άνετα και όμορφα και περπάτα σε όμορφες γειτονιές της πόλης. Και μην ξεχάσεις να χαμογελάς στους ανθρώπους με τους οποίους θα διασταυρωθεί το βλέμμα σου! Είσαι μόνος/η αλλά συνεχίζεις να είσαι αξιαγάπητος/η!
- Γίνε τουρίστρια/ας στην πόλη σου. Προγραμμάτισε επισκέψεις σε μουσεία, εκθέσεις, χώρους τέχνης, αρχαιολογικού χώρους. Πιες καφέ σε μαγαζιά που συχνάζουν ξένοι τουρίστες. Σήκωσε το κεφάλι ψηλά να χαζέψεις την Ακρόπολη!
- Αναζήτησε δραστηριότητες και εκδηλώσεις με ετερόκλητο κοινό. Είτε δράσεις με φιλανθρωπικό χαρακτήρα είτε δραστηριότητες όπως ποδηλατάδες, πεζοπορίες, παρουσιάσεις βιβλίων και ομιλίες, η πόλη είναι γεμάτη με επιλογές που συνεχώς ανακοινώνονται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και σε περιμένουν. Και μαζί τους, η ευκαιρία να διευρύνεις τον κοινωνικό σου κύκλο.
- Τηλεφώνησέ του(ς)! Οι ρυθμοί της ζωής μας απομακρύνουν και μας κάνουν να ξεχνάμε να επικοινωνήσουμε με τους ανθρώπους που είναι σημαντικοί για εμάς ή απλώς τους εκτιμάμε. Ας πάρουμε την πρωτοβουλία. Ας τηλεφωνήσουμε για να ευχηθούμε και να δούμε τι κάνουν. Ακόμα και αν έχουμε ψυχρανθεί με κάποιους, ας επικοινωνήσουμε μαζί τους. Μπορεί να το θέλουν και εκείνοι και να διστάζουν. Αν δεν ανταποκριθούν θετικά, τότε και πάλι έχουμε κάνει καλοπροαίρετα μια ανθρώπινη κίνηση.
- Περνώ και μόνη/ος μου καλά! Διάβασε ένα βιβλίο, θυμήσου εκείνο το χόμπι που τις άλλες περιόδους δεν προλαβαίνεις να ασχοληθείς, απόλαυσε τη μουσική σου! Ή μην κάνεις τίποτα απολύτως. Μπορείς απλώς να ξεκουραστείς
- Ταξίδεψε. Εντάξει, αυτό είναι κάπως πιο δύσκολο τα τελευταία δύο χρόνια, όμως εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και το επιτρέπουν οι συνθήκες, ένα ταξίδι μας βοηθά να περάσουμε τις μέρες των εορτών με πολλές επιλογές, μέρη να επισκεφτούμε και νέες εικόνες. Άσε που όταν ταξιδεύεις μόνη/ος δε χρειάζεται να προσαρμόζεσαι και να συμβιβάζεσαι με τα θέλω της παρέας σου!
- Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου! Είσαι φίλος σου, ο φίλος σου περνά μοναχικά και τώρα χρειάζεται να σου δείξεις την αγάπη σου!
- Κάνε μία λίστα με στόχους για την επόμενη χρονιά. Τι θέλεις να καταφέρεις; Τι θέλεις να δημιουργήσεις; Τι χρειάζεται να κάνεις για αυτό; Ακόμα και τη διεύρυνση του κοινωνικού μας κύκλου ή τη βελτίωση της προσωπικής μας ζωής είναι χρήσιμο να τις δούμε ως ένα project με επιμέρους tasks. Αν η μοναχική εμπειρία αυτών των εορτών δε μας άρεσε, ας δούμε τι χρειάζεται να κάνουμε ώστε την επόμενη φορά να έχουμε περισσότερες και πιο ταιριαστές επιλογές!
![μοναξιά](/wp-content/uploads/2021/12/xmas-shoppping.jpg)
Καλά Χριστούγεννα!
Βαγγέλης Βερτόπουλος, Ψυχολόγος/ Αθλητικός Ψυχολόγος/ Coach, www.coaching-therapy.gr
Best of Internet
![Beauty hack: Πως θα αναβαθμίσεις το κραγιόν σου για να είσαι in fashion](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/IMG_2677.jpg)
![Δέκα σημάδια πως δεν είναι “ανασφαλής”, είναι απλώς pick-me boy](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/iStock-1464561979.jpg)
![Νέο Διοικητικό Συμβούλιο για το «Αυτοκίνητο της Χρονιάς για την Ελλάδα»](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Αυτοκίνητο-της-Χρονιάς-ΑΤΧ-σμώλ-413x269.jpg)
![Αποστολή στην Ιταλία: Η αναγέννηση του Fiat Topolino](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Fiat-Topolino-040723-5-413x269.jpg)
![Ελεονώρα Μελέτη: Οι αδημοσίευτες φωτογραφίες από τον γάμο της και τη βάφτιση της κόρης της](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/04/Ελεονώρα-Μελέτη-1.jpg)
![Ιωάννα Τούνη: ο δημόσιος θηλασμός, τα επικριτικά σχόλια και η απάντηση της influencer – “Sorry αλλά καθόλου δεν με απασχολεί”](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Touni.jpg)
![O γιος της Μαρί Σαντάλ και του πρίγκιπα Παύλου, Αχιλλέας, σε χολιγουντιανή ταινία](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Αχιλλέας.jpg)
![Το Laguna Coast Foundation και η Amazon ετοιμάζουν ένα καινοτόμο project για την «Ευφυή Γεωργία» στη Νάξο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Laguna-coast.jpg)
![Tesla πιάνει τα 328 χλμ./ωρα στον αυτοκινητόδρομο (video)](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Tesla-teliki-413x269.png)