Ήξερες ότι η μη λεκτική επικοινωνία, αυτό που λέμε όχι με τα λόγια, αλλά με το στήσιμο του σώματός μας, τη λεγόμενη γλώσσα του δηλαδή, αντιπροσωπεύει το 55% του μηνύματος που στέλνουμε; Απίστευτο ε; Κι όμως! Και κάτι ακόμα πιο εντυπωσιακό: το 90% των ανθρώπων σχηματίζει γνώμη για το χαρακτήρα κάποιου που συναντάει για πρώτη φορά σε 4 μόλις λεπτά.
Η γλώσσα του σώματος λοιπόν, μπορεί να προδώσει πολλά: οικειότητα, ντροπή, ανασφάλεια, επιθυμία, αποδοχή ή μη. Κι αυτό έχει πρακτική όχι μόνο στα επαγγελματικά μας, αλλά και στις προσωπικές μας σχέσεις. Ξεκίνα να παρατηρείς λοιπόν!
Πως θα καταλάβεις ότι του αρέσεις
Όταν μπαίνεις στον χώρο ή όταν συνειδητοποιήσει ότι είσαι στον χώρο:
- Καταλαμβάνει περισσότερο όγκο στον χώρο.
- Τα γόνατα, τα πέλματα ή οι ώμοι του είναι στραμμένα προς το μέρος σου, ακόμα και όταν κοιτάζει άλλου.
- Φτιάχνει τα ρούχα του.
- Φτιάχνει τα μαλλιά.
- Προτείνει τους αντίχειρές του.
- Αγγίζει το μήλο του Αδάμ.
Όταν είστε κοντά
- Στέκεται με τα πόδια ανοιχτά (απέναντί σου).
- Κάθεται με την πλάτη ίσια. Προσπαθεί να σου κάνει καλή εντύπωση.
- Το πάνω μέρος του σώματος του γέρνει ελαφρά προς το μέρος σου. Οι ώμοι του κλείνουν ελαφρά προς τα μέσα. Αυτή η κίνηση δηλώνει ότι υποσυνείδητα θέλει να σε αγκαλιάσει.
- Σε αγγίζει τυχαία και στιγμιαία σε ουδέτερα σημεία –π.χ. στο μπράτσο ή στην μέση σου.
- Αντιγράφει τις κινήσεις σου, ανάβει τσιγάρο όταν ανάβεις κι εσύ, πίνει από το ποτό του όταν σηκώνεις το ποτήρι να πιείς εσύ, κάθεται σε παρόμοια στάση με τη δική σου. Ο «καθρεφτισμός» των κινήσεών είναι ξεκάθαρο σημάδι θαυμασμού και ότι μιλάτε την ίδια γλώσσα, ότι νιώθει οικειότητα.
- Οι παλάμες των χεριών του είναι χαλαρές, υποδηλώνοντας ότι αισθάνεται άνετα μαζί σου. Στην περίπτωση που οι παλάμες του είναι στραμμένες ελαφρώς προς τα πάνω, σημαίνει ότι έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη του.
- Σε κοιτάζει στα μάτια, ανοιγοκλείνοντας τα δικά του συχνά –αντίδραση που προκαλείται από την κόρη του ματιού, η οποία μεγαλώνει όταν κοιτάζουμε το αντικείμενο του πόθου μας.
- Αν το βλέμμα του δεν παραμένει σταθερό αλλά χαμηλώνει, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, πολλοί άνθρωποι νιώθουν άβολα να κοιτάζουν διαρκώς τον άλλον στα μάτια.
- Αν το βλέμμα του κατεβαίνει κάθε τόσο από τα μάτια στα χείλη σου, είναι ξεκάθαρο σημάδι ότι σε θέλει.
Δες και τα άλλα βίντεο της Ειρήνης Χειρδάρη:
Γνωρίζεις το πρωτόκολλο των Dating Apps; Δες το βίντεο από την Ειρήνη Χειρδάρη
5 πράγματα που πρέπει να κάνεις στο σεξ για να κολλήσει μαζί σου!
Αυτοί είναι οι 3 λόγοι που χωρίζουν τα ζευγάρια!
Best of Internet
![Ρίχνουν 28 εκατ. € για έργα στο Καρπενήσι – Τι θα φτιάξουν στους δρόμους](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/karpenisi-dromos-413x269.jpg)
![Μαρία Ηλιακή: «Έχουμε να βρεθούμε πολλά χρόνια από κοντά με το Νίκο Μουτσινά»](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Hliaki.jpg)
![Το Laguna Coast Foundation και η Amazon ετοιμάζουν ένα καινοτόμο project για την «Ευφυή Γεωργία» στη Νάξο](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Laguna-coast.jpg)
![Ιωάννα Τούνη: ο δημόσιος θηλασμός, τα επικριτικά σχόλια και η απάντηση της influencer – “Sorry αλλά καθόλου δεν με απασχολεί”](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Touni.jpg)
![Tesla πιάνει τα 328 χλμ./ωρα στον αυτοκινητόδρομο (video)](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/Tesla-teliki-413x269.png)
![Η Σταματίνα Τσιμτσιλή έκανε την πιο γλυκιά αφιέρωση στον Θέμη Σοφό – «Δεν έχω μάτια για άλλον»](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/Σταματίνα-Τσιμτσιλή-1.jpg)
![Euro 2004: Το θρυλικό reunion των παικτών της Εθνικής -19 χρόνια μετά με την «κούπα» αγκαλιά](https://www.hello.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2023/07/357734276_679682767313749_202892081423764698.jpg)
![Ο πιο αργός και όμορφος αγώνας αυτοκινήτων του κόσμου (video)](https://www.4troxoi.gr/wp-content/uploads/2023/07/goodwood-revival-12-413x269.jpg)
![4 Οικονομικές συμβουλές για Millennials](https://www.thenotebook.gr/image/s640x388/fill/file/wp-content/uploads/2022/05/saving-money.jpg)